Prep Track: Wednesday's final results

Lee Williams’ Zach Tempert runs the 300-meter hurdles.

Photo by BEAU BEARDEN/Miner

Lee Williams’ Zach Tempert runs the 300-meter hurdles.

photo

Kingman Academy’s Jordan McDowell-Seybert throws the discus.

Lee Williams Multi Boys Results

FINAL TEAM SCORES

  1. Lee Williams (178), 2. Mohave (104.5), 3. Lake Havasu (77.75), 4. Parker (32), 5. Yuma Catholic (30.5), 6. Kingman Academy (23), 6. Kingman (23), 8. River Valley (18)

100 METER

  1. Darin Alderman-Mohave (11.10), 2. Elijah Howery-Kingman (11.67), 3. Yohan Stokes-Yuma Catholic (11.70), 4. Nicholas Cabanillas-Mohave (11.82), 5. Chris Volk-Kingman (11.95)

200 METER

  1. Darin Alderman-Mohave (22.90), 2. Justin Sturgill-Lee Williams (23.62), 3. Andrew Jackson-Lake Havasu (23.70), 4. Jamon Bindschatel-Mohave (24.15), 5. Daniel Dias-Kingman (24.49)

400 METER

  1. Jacob Schafer -Lake Havasu (52.36), 2. Nathan Smith-Parker (53.00), 3. Seth Perez Valasco-Mohave (53.44), 4. Jose Juarez-Parker (54.55), 5. Nicholas Cardone-Mohave (55.82)

800 METER

  1. Tristen Coates Carter-Lake Havasu (2:01.95), 2. Adrian Reed-Lake Havasu (2:03.54), 3. Jacob Sandoval-Parker (2:06.32), 4. Zach Moyd-Lee Williams (2:08.65), 5. Matthew Condie-Lake Havasu (2:11.71)

1,600 METER

  1. Zach Moyd-Lee Williams (4:47.57), 2. Sam Skankey-Kingman Academy (4:59.38), 3. Daniel Debord-Mohave (5:03.23), 4. Trey Weaver-Kingman (5:10.91), 5. Cayden Robles-Lee Williams (5:11.83)

3,200 METER

  1. Sam Skankey-Kingman Academy (11:32.90), 2. Jaime Lozoya-Mohave (11:51.24), 3. Daniel Debord-Mohave (11:51.70), 4. Dylan Tahbo-Mohave (12:17.63), 5. Anthony Margules-Lee Williams (12:42.65)

photo

Kingman’s Courtney Mossor participates in the long jump.

110 METER HURDLES

  1. Enzo Marino-Lee Williams (16.87), 2. Zack Tempert-Lee Williams (17.26), 3. T.J. Cobanovich-Lee Williams (17.49), 4. Christopher Andrew Rucker-Lee Williams (18.37), 5. Jacob Appleby-Kingman Academy (19.63)

300 METER HURDLES

  1. Zack Tempert - Lee Williams (42.86), 2. Enzo Marino-Lee Williams (43.75), 3. T.J. Cobanovich-Lee Williams (46.23), 4. Nicholas Cabanillas-Mohave (46.32), 5. Chris Marcus-Lee Williams (47.32)

4X100 RELAY

  1. Lee Williams (46.33), 2. Mohave (46.42), 3. Yuma Catholic (47.79), 4. Mohave (50.09), 5. Lee Williams (51.95)

4X800 RELAY

  1. Mohave (9:22.00), 2. Lee Williams (10:17.00), 3. Lee Williams (10:52.00)

SHOT PUT

  1. Kael Juelfs-Lee Williams (44-00.00), 2. Kyle Julle-Lee Williams (42-01.00), 3. Adriaan Putman-Lake Havasu (40-02.00), 4. Edmond Ashton-Lee Williams (38-08.50), 5. Pablo Torres-Lake Havasu (37-01.50)

DISCUS

  1. Edmond Ashton-Lee Williams (123-11), 2. Travis Skelton-Lake Havasu (123-07), 3. Adriaan Putman-Lake Havasu (118-07), 4. Salvador Galan -Lake Havasu (118-04), 5. Dalyn Chapman-Kingman Academy (111-04)

HIGH JUMP

  1. Josh Sischo-River Valley (6-00.00), 2. Elijah Howery-Kingman (5-08.00), 2. Andrew Cardiff-Lee Williams (5-08.00), 4. Landan Haynes-Mohave (5-06.00), 4. David Herrera-Lee Williams (5-06.00), 4. Austin Emmert -Lake Havasu (5-06.00), 4. Pablo Torres-Lake Havasu (5-06.00)

photo

Lee Williams’ Melisa Davis runs the 300-meter hurdles.

LONG JUMP

  1. Jake Means-Lake Havasu (19-05.00), 2. Josh Sischo-River Valley (17-09.00), 3. Nathan Smith-Parker (17-08.00), 4. Justin Sturgill-Lee Williams

TRIPLE JUMP

  1. Ethan Higuera-Yuma Catholic (35-09.00), 2. Jamon Bindschatel-Mohave (35-05.00), 3. Christopher Andrew Rucker-Lee Williams (33-05.00), 4. Landan Haynes-Mohave (33-00.00), 5. Kainoa Smith-Mohave (32-01.00, (17-07.00), 5. Yohan Stokes-Yuma Catholic (17-06.00)

Lee Williams Multi Girls Results

FINAL TEAM SCORES

  1. Lee Williams (169), 2. Mohave (99), 3. Lake Havasu (67), 4. Kingman Academy (38), 5. Kingman (37), 6. River Valley (26), 7. Parker (19), 8. Yuma Catholic (16)

100 METER

  1. Alexis Hecker -Lee Williams (13.44), 2. Sienna Cobanovich-Lee Williams (3.51), 3. Darleen Bland-Lee Williams (13.66), 4. Sarai Holloway-Mohave (13.71), 5. Daniela Pozo-Yuma Catholic (13.78)

200 METER

  1. Dasia Heidorf -Kingman Academy (29.22), 2. Jasmine Gonzalez-Mohave (29.50), 3. Gabriella Laurenza-Mohave (29.71), 4. Cameron Schrotberger-Lake Havasu (29.79), 5. Hailey Sischo-River Valley (30.09)

400 METER

  1. Alexis Hecker-Lee Williams (1:04.06), 2. Darleen Bland-Lee Williams (1:04.14), 3. Tristyn Kraft-Lake Havasu (1:06.50), 4. Gabriella Laurenza-Mohave (1:08.81), 5. Michaela Anderson-Lake Havasu (1:08.82)

800 METER

  1. Holly Tsosie-Kingman 2:29.82, 2. Kristina Fricke-Mohave (2:41.63), 3. Meah Wilson-Lee Williams (2:45.41), 4. Elena Rodriguez-Mohave (2:47.84), 5. Anny Zhen-Yuma Catholic (2:52.14)

1,600 METER

  1. Holly Tsosie-Kingman (5:38.86), 2. Kristina Fricke-Mohave (5:54.65), 3. Elena Rodriguez-Mohave (6:05.15), 4. Meah Wilson-Lee Williams (6:07.58), 5. Alondra Correa-Lee Williams (6:16.35)

3,200 METER

  1. Holly Tsosie-Kingman (12:15.88), 2. Kristina Fricke-Mohave (12:31.74), 3. Elena Rodriguez-Mohave (13:16.71), 4. Kelly Koebel-Lee Williams (14:03.28), 5. Kaylee Bond-Lee Williams (14:29.13)

100 METER HURDLES

  1. Lillian Rapp-Lee Williams (17.80), 2. Stevi Christy-River Valley (18.33), 3. Hailey Sischo-River Valley (18.73), 4. Courtney Mosser-Kingman (18.77), 5. Bryce Shuffler-Lee Williams (18.87)

300 METER HURDLES

  1. Alicia Briones-Parker (52.38), 2. Bryce Shuffler-Lee Williams (53.21), 3. Stevi Christy-River Valley (54.66), 4. Hailey Woodford-Mohave (54.71), 5. Aaliyah Nolan-Mohave (55.74)

4X100 RELAY

  1. Lee Williams (53.18), 2. Mohave (54.18), 3. Kingman Academy (56.07), 4. Parker (56.77), 5. Yuma Catholic (58.71)

4X800 RELAY

  1. Yuma Catholic (11:09.84), 2. Mohave (11:34.93), 3. Lee Williams (12:16.50), 4. Lee Williams (12:53.26)

SHOT PUT

  1. Amberlee Steed-Kingman Academy (34-01.50), 2. Sadie Snay-Lee Williams (31-05.00), 3. Sarah Harvancik-Lee Williams (28-05.50), 4. Sarandon Shuck-Lake Havasu (27-11.00), 5. Tatianna Welch-Kingman Academy (26-08.00)

DISCUS

  1. Sadie Snay-Lee Williams (87-06), 2. Amberlee Steed-Kingman Academy (85-09), 3. Cameron Schrotberger-Lake Havasu (76-10), 4. Sarandon Shuck-Lake Havasu (73-08), 5. Kaycee Olsen-Lake Havasu (72-03)

HIGH JUMP

  1. Jaden Murray-Lake Havasu (4-10.00), 1. Madison Arave-Lee Williams(4-10.00), 3. Hailey Puaa-Lee Williams (4-08.00), 3. Kaitlyn Kelso-Lake Havasu (4-08.00), 5. Sienna Cobanovich-Lee Williams (4-06.00)

LONG JUMP

  1. Leslie Quintero-Lake Havasu (13-11.00), 2. Alyssa Gonzales-Lake Havasu (13-03.00), 2. Sarai Holloway-Mohave (13-03.00), 4. Amy Cervantes-River Valley (12-09.00), 5. Courtney Mossor-Kingman (12-04.00)

TRIPLE JUMP

  1. Mercedes Sadie Serrano-Lee Williams (29-10.00), 2. Hailey Puaa-Lee Williams (29-05.25), 3. Shyann Schrecengost-Lake Havasu (28-08.50), 4. Alicia Guevara-Parker (27-10.00), 5. Mariah Fussell-Mohave (27-03.50)