Prep Track: Route 66 Invite results

Lee Williams’ Bryce Shuffler, right, runs the 300-meter hurdles during the Route 66 Invite Saturday at Kingman High School. Shuffler finished in 52.16 for third place.

Photo by BEAU BEARDEN/Miner

Lee Williams’ Bryce Shuffler, right, runs the 300-meter hurdles during the Route 66 Invite Saturday at Kingman High School. Shuffler finished in 52.16 for third place.

ROUTE 66 INVITE

April 13 at Kingman High School

BOYS

TEAM RESULTS

  1. Lake Havasu (208), 2. Lee Williams (139), 3. Mohave (95), 4. Tuba City (52), 5. Kingman (34), 6. Kingman Academy (26), 7. Parker (20), 8. River Valley (8), 9. San Pasqual (6)

100 METERS

  1. Darin Alderman-Mohave (10.93), 2. Elijh Howery-Kingman (11.57), 3. Daniel Dias-Kingman (11.58), 6. Donnie Simms-Lee Williams (11.92), 7. T.J. Cobanovich-Lee Williams (11.99)

200 METERS

  1. Darin Alderman-Mohave (22.64), 2. Justin Sturgill-Lee Williams (23.09), 3. Ronald Begay-Tuba City (23.36), 7. Chris Volk-Kingman (24.16)

400 METERS

  1. Jacob Schafer-Lake Havasu (52.16), 2. Ronald Begay-Tuba City (52.85), 3. Jose Juarez-Parker (54.97), 6. Chris Marcus-Lee Williams (55.74)

800 METERS

  1. Tristen Coates Carter-Lake Havasu (1:59.46), 2. Nicholas Cardone-Mohave (2:13.02), 3. Cooper Crenshaw-Mohave (2:14.96), 4. Cayden Robles-Lee Williams (2:15.64), 7. Daryl Bland-Lee Williams (2:22.92)

1,600 METERS

  1. Sam Skankey-Kingman Academy (4:53.19), 2. Matthew Condie-Lake Havasu (4:58.19), 3. Sean Conlin-Lake Havasu (5:00.38), 6. Thomas Bigelow-Kingman (5:09.56)

3,200 METERS

  1. Vaughn Jackson-Tuba City (10:11.58), 2. Aaron Simien-Tuba City (10:50.09), 3. Jacob Sandoval-Parker (11:05.80a), 4. Sam Skankey-Kingman Academy (11:12.75), 5. Thomas Bigelow-Kingman (11:23.62)

110 METER HURDLES

  1. Andrew Jackson-Lake Havasu (15.12), 2. Paul Davis-Lake Havasu (15.75), 3. Enzo Marino-Lee Williams (16.09), 4. Zack Tempert-Lee Williams (16.37), 5. T.J. Cobanovich-Lee Williams (16.70), 6. Christopher Andrew Rucker-Lee Williams (17.16), 7. Nathan Buckingham-Lee Williams (19.18)

300 METER HURDLES

  1. Andrew Jackson-Lake Havasu (41.52), 2. Zack Tempert-Lee Williams (42.34), 3. Enzo Marino-Lee Williams (42.62)

4X100 RELAY

  1. Lake Havasu (44.44), 2. Mohave (45.44), 3. Lee Williams (46.62), 4. Kingman Academy (46.87)

4X400 RELAY

  1. Lake Havasu (3:34.15), 2. Lee Williams (3:34.16), 3. Mohave (3:40.23)

4X800 RELAY

  1. Tuba City (8:41.29) 2. Lee Williams (8:47.97), 3. Mohave (9:18.68)

SHOT PUT

  1. Kael Juelfs-Lee Williams (43-10.50), 2. Edmond Ashton-Lee Williams (42-03.50), 3. Adriaan Putman-Lake Havasu (42-02.50), 4. Kyle Julle-Lee Williams (41-01.00), 6. Chris Volk-Kingman (38-05.00)

DISCUS

  1. Edmond Ashton-Lee Williams (138-00), 2. Adriaan Putman-Lake Havasu (128-05), 3. Salvador Galan-Lake Havasu (119-07)

HIGH JUMP

  1. Andrew Cardiff-Lee Williams (5-10.00), 1. Josh Sischo-River Valley (5-10.00), 3. Elijah Howery-Kingman (5-08.00)

LONG JUMP

  1. Jacob Schafer -Lake Havasu (20-01.50), 2. Paul Davis-Lake Havasu (20-00.00), 3. Austin Emmert-Lake Havasu (19-02.00), 4. Justin Sturgill-Lee Williams (18-10.50), 7. Daniel Dias-Kingman (17-09.00)

TRIPLE JUMP

  1. Paul Davis-Lake Havasu (39-11.00), 2. Austin Emmert-Lake Havasu (39-10.00), 3. Jose Juarez-Parker (37-00.00), 5. Christopher Andrew Rucker-Lee Williams (33-11.00)

GIRLS

TEAM RESULTS

  1. Lee Williams (194), 2. Lake Havasu (115), 3. Mohave (104.5), 4. Tuba City (57), 5. Kingman (39), 6. Kingman Academy (32.5), 7. River Valley (24), 7. Parker (24)

100 METERS

  1. Sienna Cobanovich-Lee Williams (13.74), 2. Alexis Hecker-Lee Williams (13.91), 2. Bryce Shuffler-Lee Williams (13.91), 5. Darleen Bland-Lee Williams (13.93)

200 METERS

  1. Leslie Quintero-Lake Havasu (28.37), 2. Mercedes Sadie Serrano-Lee Williams (28.52), 3. Aaliyah Nolan-Mohave (28.78), 3. Dasia Heidorf-Kingman Academy (28.78)

400 METERS

  1. Alexis Hecker-Lee Williams (1:03.64), 2. Darleen Bland-Lee Williams (1:03.85), 3. Dailynn Evans-Lake Havasu (1:06.17)

800 METERS

  1. Kristina Fricke-Mohave (2:34.58), 2. Meah Wilson-Lee Williams (2:39.59), 3. Alize Hecker-Lee Williams (2:42.52), 7. Julia Ostberg-Kingman (2:58.66)

1,600 METERS

  1. Holly Tsosie-Kingman (5:38.34), 2. Kristina Fricke-Mohave (5:53.09), 3. Elena Rodriguez-Mohave (5:53.54), 5. Meah Wilson-Lee Williams (6:03.27), 6. Alondra Correa-Lee Williams (6:05.80), 7. Alize Hecker-Lee Williams (6:15.95)

3,200 METERS

  1. Holly Tsosie-Kingman (12:30.60), 2. Larissa Yazzie-Tuba City (12:31.09), 3. Ranetta Jackson-Tuba City (13:10.85), 5. Kelly Koebel-Lee Williams (14:19.20), 6. Marian Esplin-Lee Williams (15:25.65), 7. Kaylee Bond-Lee Williams (15:29.19)

100 METER HURDLES

  1. Lillian Rapp-Lee Williams (17.26), 2. Hailey Sischo-River Valley (17.47), 3. Stevi Christy-River Valley (17.58), 4. Bryce Shuffler-Lee Williams (18.23), 5. Courtney Mossor-Kingman (18.38)

300 METER HURDLES

  1. Stevi Christy-River Valley (50.35), 2. Alicia Briones-Parker (50.53), 3. Bryce Shuffler-Lee Williams (52.16), 6. Melisa Davis-Lee Williams (57.64), 7. Victoria Nowicki-Kingman (1:01.80)

4X100 RELAY

  1. Lee Williams (52.82), 2. Lake Havasu (54.02), 3. Mohave (55.11), 4. Kingman Academy (56.79)

4X400 RELAY

  1. Lee Williams (4:23.37), 2. Mohave (4:36.18), 3. Lake Havasu (4:44.17)

4X800 RELAY

  1. Mohave (10:52.07), 2. Lee Williams (10:59.86), 3. Tuba City (11:06.32)

SHOT PUT

  1. Amberlee Steed-Kingman Academy (34-02.50), 2. Sadie Snay-Lee Williams (30-09.50), 3. Sarandon Shuck-Lake Havasu (28-08.50), 7. Tatianna Welch-Kingman Academy (24-09.00)

DISCUS

  1. Sadie Snay-Lee Williams (100-08), 2. Amberlee Steed-Kingman Academy (92-03), 3. Cameron Schrotberger-Lake Havasu (81-10), 6. Courtney Mossor Kingman (78-09 PR)

HIGH JUMP

  1. Sienna Cobanovich-Lee Williams (4-10.00), 1. Jaden Murray-Lake Havasu (4-10.00), 3. Hailey Puaa-Lee Williams (4-08.00), 3. Madison Arave-Lee Williams (4-08.00), 6. Jocelyn Graffius-Lee Williams (4-04.00)

LONG JUMP

  1. Jaden Murray-Lake Havasu (14-07.00), 2. Alicia Briones-Parker (14-05.50), 3. Leslie Quintero-Lake Havasu (14-02.25), 5. Mercedes Sadie Serrano-Lee Williams (13-11.25), 7. Courtney Mossor-Kingman (13-09.75)

TRIPLE JUMP

  1. Cassidy Emmert-Lake Havasu (31-06.50), 2. Mercedes Sadie Serrano-Lee Williams (30-02.25), 3. Shyann Schrecengost-Lake Havasu (28-11.25)